AB Hájkova

AB Hájkova
Praha
[ 160 ]

realizace 2000
investor Koněvova
architekt W/4 Architekti
typ konstrukce rastrová fasáda, strukturální fasáda, rámové konstrukce, vnější obklady, protipožární konstrukce, systémy stínění, atypické konstrukce
typ stavby administrativní
generální dodavatel VSB, divize 3
objem zakázky fasádního pláště 0–49 mil. Kč

Pro rekonstruovanou administrativní budovu v ulici Hájkova dodával Sipral skleněnou fasádu a další fasádní prvky. Budova má směrem do ulice Hájkovy a postranní ulice zateplené, omítané fasády; hlavní výraz jí však propůjčuje polostrukturální, vzhůru se rozšiřující fasáda nárožní části stavby zhotovená v systému Schüco FW 50 SG. Pro prosklené výkladce v přízemí byla použita rastrová fasáda, zakončená na nároží kruhovými posuvnými dveřmi z ohýbaného skla.

AB Hájkova

Složitá geometrická konstrukce prosklené fasády, daná dvěma výškovými úrovněmi střechy, střídáním různých úhlů spádu a několika půdorysnými odskoky, kladla vysoké nároky na projekční přípravu, která musela být z těchto důvodů provedena ve 3D modelování. 3D model byl po dokončení a opětovném zaměření betonového skeletu ještě jednou přepočítán a teprve potom se mohlo začít s výrobou jednotlivých fasádních dílců, z nichž měl každý svůj popis pro následné přesně definované umístění na fasádě. Určitý problém u této atypicky provedené členité fasády představoval odvod kondenzační vody z jejího povrchu, neboť její sloupky na sebe ve svislém směru vždy nenavazovaly. Řešením bylo provedení většího počtu odvodňovacích otvorů v lištách. V zateplených fasádách byla osazena otvíravá okna a balkonové dveře systému Schüco RS 65, obklady podhledů pak byly provedeny ze sendvičových hliníkových desek (Alucobond), ustupující terasy ve dvorním traktu jsou osazeny hliníkovými slunolamy. Celou dodávku doplňuje zastřešení vjezdového tunelu do vnitřních garáží systémem Makrotherm (průsvitné komůrkové plexisklo), vynášené hliníkovými ohýbanými profily.