Dům, Krakovská

Dům, Krakovská
Praha
[ 61 ]

realizace 1995
investor IKANO
architekt D.A. Studio
typ konstrukce atypické konstrukce
typ stavby administrativní, rezidenční
generální dodavatel Frej
objem zakázky fasádního pláště 0–49 mil. Kč

Činžovní dům v Krakovské ulici v Praze 1 prošel v roce 1995 rozsáhlou rekonstrukcí interiérů s dostavbou zadní části domu. V rámci této rekonstrukce vznikly v domě moderní rezidenční a administrativní prostory, na jejichž realizaci se podílela i firma Sipral, která byla dodavatelem vnitřních i vnějších prosklených konstrukcí.

Dům, Krakovská

Velkou část těchto prací tvořily pochozí prosklené podlahy v interiéru i exteriéru budovy tvořené nosnou konstrukcí s protikorozní povrchovou úpravou, na niž jsou uloženy dlaždice z laminovaného kaleného bezpečnostního skla se zbroušenými nebo leštěnými hranami. Aby se zamezila plná průhlednost podlahou, je povrch spodní plochy skla opracován do vzoru pískem matovaných teček dle přání architekta. Na některých místech je tato povrchová úprava využita i pro vrchní plochu skla, kde plní bezpečnostní funkci proti uklouznutí. Takovou podlahu najdeme například na terase kavárny, na můstku či pochozí lávce se schody ve 2. podlaží nebo na přemostění se spádem ve 3., 4. a 5. podlaží.

Prosklené podlahy přemostění a podesty schodišť ve 2. - 5. podlaží v interiéru, stejně jako prosklená podlaha na terase kavárny, jsou lemovány proskleným zábradlím. Na nosné ocelové konstrukci kotvené pomocí nerez profilů ve spodní části jsou osazena bezpečnostní ohýbaná skla, jejichž horní hrana je chráněna kovovým profilem.

Na terase 6. podlaží zajišťoval Sipral dodávku a montáž proskleného exteriérového světlíku, který je tvořen nosnou konstrukcí s protikorozní povrchovou úpravou a izolačními dvojskly bez potisku.