Bytový dům, Na Hřebenkách

Bytový dům, Na Hřebenkách
Praha
[ 199 ]

realizace 2004–2005
investor Pod Lipami
architekt Architektonický ateliér Hubička
typ konstrukce komplexní dodávka obvodového pláště, rastrová fasáda, rámové konstrukce, vnější obklady, protipožární konstrukce, systémy stínění, přístupové systémy
typ stavby rezidenční
generální dodavatel FCC-První česká projekční a stavební
objem zakázky fasádního pláště 50–99 mil. Kč

V klidné rezidenční čtvrti v Praze pod Strahovem byl realizován unikátní projekt bytového domu. Celý objekt, rozdělený do čtyř sekcí, je půdorysně zakřiven do polygonu. Všechny byty, jejichž čelní strana je tvořena prosklenou, osm metrů dlouhou stěnou, poskytují neobyčejný výhled na panorama Prahy.

Bytový dům, Na Hřebenkách

Nejluxusnější mezonetové byty (tzv. penthausy) jsou v nástavbách domu. Jejich fasáda je vysoká přes dvě podlaží a je souvisle prosklená. Ke každému z těchto bytů přiléhá terasa, atrium, zimní zahrada a v horním patře bazén.

Bytový dům, Na Hřebenkách

Sipral realizoval na tomto objektu komplexní dodávku vnějšího opláštění, což byl úkol velmi obtížný, vzhledem ke tvarové členitosti fasády domu. Složitost úkolu ještě zvyšovala různorodost použitých stavebních materiálů a požadavky na detaily řešení jejich styků. Vždy bylo třeba vyřešit nejen estetickou stránku detailu styku, ale i související technické návaznosti (např. tepelně-hydroizolační, problematiku kotvení apod.).

Kromě opláštění fasády zahrnovala dodávka Sipralu dřevěný obklad, a zateplený obklad severní fasády alucobondovými deskami a osazení posuvných prosklených dveří vrátnice. Součástí dodávky byla i instalace velkých atypických dveří do všech bytových jednotek. V celé budově se v různých obměnách objevují posuvné dveře systému Schüco RS 120. Stejný výrobce dodával také systém FW 50 pro atypické pevné prosklené fasády.