Paris La Défense Arena

Paris La Défense Arena
Paříž
[ 302 ]

realizace 2014–2017
investor Racing ARENA
architekt Atelier Christian de Portzamparc
typ konstrukce atypické konstrukce, vnější obklady, rámové konstrukce
typ stavby veřejná
generální dodavatel GTM, Vinci Construction France
objem zakázky fasádního pláště 250-499 mil. Kč

Objekt je umístěn blízko centra Paříže ve čtvrti Nanterre, která sousedí s moderní čtvrtí La Defense. Stadion slouží zejména jako základna domovského ragbyového týmu Racing 92.

Paris La Défense Arena

Paris La Défense Arena je flexibilní, multifunkční budova, která pojme 32 tisíc diváků při ragbyovém zápase a až 40 tisíc diváků během kulturních akcí (koncertů aj.). Svým oficiálním otevřením v říjnu 2017 se největším krytým multifunkčním zařízením s variabilní kapacitou ve Francii. Stadion je vybaven velkoplošnou obrazovkou, která se svojí rozlohou 2 000 m2 zařadí mezi největší na světě.

Paris La Défense Arena

Stavba samotná byla zahájena v červenci 2014, oficiální otevření proběhlo za pomoci legendární rockové skupiny The Rolling Stones 19. října 2017. Sipralu zahájil montážní práce na stavbě v dubnu 2015 a dokončil je v září 2017 úspěšnými bezpečnostními testy.

Sipral arenu vybavil dvojitým opláštěním stadionu v úrovni prvního až čtvrtého patra. První část opláštění budovy tvoří obklad z plechových lamel vč. tepelné izolace. Druhou část pláště, která se nachází před plechovým obkladem a nazývá se šupina - ecailles (shells), a tvoří vnější dekorativní obklad budovy. Šupiny jsou buď celoprosklené, kombinované (sklo a kompozitní deska), nebo neprůhledné (pouze kompozitní deska). Šupiny mají svou vlastní nosnou ocelovou konstrukci, která prochází prvním pláštěm, resp. je ukotvena do nosného železobetonového skeletu. Součástí dodávky jsou také žlaby s dekorativním obkladem kompozitními deskami, které se nacházejí pod šupinami.

Foto (c): Filip Šlapal