Divadlo Disk

Divadlo Disk
Praha
[ 127 ]

realizace 1998
investor DAMU
architekt Sial
typ konstrukce rámové konstrukce, vnější obklady, protipožární konstrukce, atypické konstrukce
typ stavby veřejná
generální dodavatel Metrostav
objem zakázky fasádního pláště 0–49 mil. Kč

V roce 1998 došlo díky rekonstrukci suterénních prostor a atria historické budovy DAMU, v Karlově ulici, v Praze 1 k vybudování divadelní scény pro studenty DAMU, kteří se tak v únoru 1999 mohli přesunout z prostor v Celetné ulici a předstoupit před publikum na vlastní scéně, originálně vytvořené dle návrhu architekta Karla Hubáčka.

Součástí projektu byla i vestavba konstrukce ve vnitrobloku, kde vznikla jakási venkovní scéna, umístěná na střeše vnitřního divadla. Konstrukce má tvar ponorky, kterou tvoří dřevěné stupně hlediště a bondové, téměř vertikální boční obklady, podepřené železobetonovou konstrukcí. Součástí dodávky firmy Sipral byla montáž zateplení ze sendvičových panelů TRIMO, které po vzájemném prolepení spár tvoří zároveň hydroizolační uzavření objektu a již zmíněné boční obklady, které díky navrženému tvaru objektu byly velmi náročné na výrobu. Jednotlivé díly zateplení i obkladu byly kompletně vyrobeny v továrně a dovezeny na místo osazení jako hotový prvek. Horní okraj bočnic lemuje zábradlí vytvořené nataženými nerezovými kabely, které kopírují oblý tvar stupňovité konstrukce.

Prostor pod konstrukcí je dutý a slouží jako úkryt pro technologické prvky spodního provozu divadla (kulisy, osvětlení, opona…). Celý dvůr není běžně přístupný veřejnosti a slouží spíše jen pro výukové účely DAMU.