Letiště Praha Ruzyně - administrativní centrum

Letiště Praha Ruzyně - administrativní centrum
Praha
[ 92 ]

realizace 1997–1998
investor RODOP
typ konstrukce rastrová fasáda, rámové konstrukce, protipožární konstrukce
typ stavby administrativní
generální dodavatel Konstruktiva Group, Konsit
objem zakázky fasádního pláště 0–49 mil. Kč

Rozšiřování provozu na mezinárodním letišti v Praze Ruzyni s sebou nese i požadavek na rozšíření služeb a jejich zkvalitnění. Nová administrativní budova je umístěna proti příletové hale podél dvouproudé komunikace vedoucí z letiště. Vzdálenost budovy od příletové haly je cca 200 m. V sousedství je k dispozici vícepodlažní kryté parkoviště a budovu spojuje s odletovou halou krytý chodník.

Letiště Praha Ruzyně - administrativní centrum

Objekt je určen pro letecké, celní, spediční a dopravní firmy, které svou činností zajišťují provoz letiště nebo je pro ně sídlo v blízkosti letiště důležité či prestižní. Stejně tak zde najdou své administrativní zázemí i společnosti, sloužící širokému okruhu cestujících – banka, supermarket, půjčovny automobilů a další, poskytující jiné služby.

Budova má montovaný betonový skelet opláštěný fasádním zateplovacím systémem. Její vzhled zvýrazňují tři trojité arkýře na obou čelních fasádách a štíty na bocích. Ve fasádách se v jednotlivých patrech kombinují otvíravé prvky s pevným prosklením. V parapetních částech jsou vsazeny tepelně-izolační panely s neprůhledným sklem. Mezi arkýři jsou pásová okna opět řešená jako kombinace otvíravého prosklení, pevného prosklení a neprůhledných izolačních panelů. Tyto hliníkové prosklené konstrukce ze systému Schüco FW 50 (fasáda) a Schüco Royal S 65 (okna) jsou zasklena černě tónovaným sklem Luxguard CP 35 a smaltovaným neprůhledným sklem Luxguard Thermopac CP 35, které kontrastuje s bílým nátěrem fasády. Okna v prvním patře jsou zasklena čirým sklem.

Výkladce v přízemí jsou z fasádního systému a konstrukčně navazují na arkýře. V interiéru přízemí a prvního patra jsou vnitřní příčky z protipožárního systému ABS oddělující požární úsek, které jsou v části banky navíc opatřeny bezpečnostním sklem a integrovanými automatickými dveřmi.