Crown Street

Crown Street
Manchester
[ 313 ]

realizace 2018–2020
investor Renaker Build Limited
architekt SimpsonHaugh and Partners
typ konstrukce modulová fasáda
objem zakázky fasádního pláště 500–999 mil. Kč

Centrum anglického Manchesteru dýchá pro obchod, kulturu i volnočasové aktivity. Ve stejném duchu obohatí v roce 2020 vnitřní část města Castlefield věž s 21 podlažími, o rok později věž s 51 podlažími, která vyroste do výšky 152 metrů. Kromě jedno- až tří pokojových bytů projekt nabídne místním obyvatelům široké spektrum služeb. Sipral na Crown Street dodává komplexní vnější opláštění obou budov včetně teras v jejich vyšších podlažích.

Crown Street

Na počátku projektu si britský investor Renaker dal za cíl zrevitalizovat oblast mezi ulicemi Chester Road a Mancunian Way, kterou pokrývaly především parkovací plochy. Oslovil proto architekty z kanceláře SimpsonHaugh and Partners a ti přišli s ambiciózním projektem dvou věží stojících na tzv. spojovacím pódiu. Kromě 664 bytových jednotek, včetně bazénu, posilovny a komunitní zahrady, mají nebytové prostory na nižším pódiu sloužit mimo jiné jako všeobecná chirurgie nebo základní škola.

Crown Street

Obvodový plášť obou budov tvoří více než 7 tisíc modulů. Průhledné a neprůhledné prosklené části se kombinují s téměř 2,5 tisíci otvíravých oken. V exteriéru je překrývá perforovaný eloxovaný plech se specifickým vzorem. Celkový vzhled fasády oživuje pravidelný systém vodorovných a svislých částí, který formují zapuštěné eloxované plechy.

Crown Street

Terasy v horních patrech tvoří celoprosklené moduly, které obyvatelům umožní jedinečný výhled na okolí. Modulová fasáda je kompletně strukturální – vnější skla, okna a plechy jsou na profilech přilepena speciální certifikovanou technologií. Na projektu se vyskytuje kombinace pěti odstínů eloxovaného povrchu pohledových hliníkových plechů a profilů. Povrchová úprava, která musí splňovat přísné kvalitativní požadavky, se provádí v Německu, specifické barvy dokonce až v Anglii.

Crown Street

Kompletní fasádu Sipral projektuje ve 3D a produkce modulů probíhá na částečně automatizované výrobní lince. Díky ní je možné dosáhnout požadované denní produkce.