Adelaide Wharf

Adelaide Wharf
Londýn
[ 238 ]

realizace 2006–2007
investor First Base
architekt Allford Hall Monaghan Morris
typ konstrukce komplexní dodávka obvodového pláště, rastrová fasáda, modulová fasáda, rámové konstrukce, protipožární konstrukce, vnější obklady
typ stavby rezidenční
generální dodavatel BLFB
objem zakázky fasádního pláště 50–99 mil. Kč

Projekt Adelaide Wharf se realizoval v Londýně ve čtvrti Hackney na Queensbridge Road podél umělého vodního kanálu v roce 2006-2007 pro klienta BLFB. Jednalo se o komplexní dodávku obvodového pláště šestipodlažního bytového objektu (147 bytů) s vysokým podílem sociálního bydlení při dodržení vysokého standardu použitých materiálů obvodového pláště.

Adelaide Wharf

Pilotní projekt bytové výstavby navržený architekty Allford Hall Monaghan Morris spočíval ve využití maximální míry prefabrikace, která umožnila velmi rychlou montáž členitého obvodového pláště bez potřeby přístupu z lešení a to v podmínkách velmi omezených na logistiku a manipulaci. Větší část obvodového pláště je řešena 550 prefabrikovanými panely vyrobenými v ČR, kde jsou neprosklené části fasády z exteriéru obloženy titanzinkovými kazetami a nahrubo řezaným sibiřským modřínem s certifikátem původu FSC. Dominantní hlavní vstupy do objektu jsou obloženy barevnými kazetami z velmi kvalitního a odolného smaltovaného plechu. Dále Sipral dodával ostatní drobné konstrukce jako rastrové fasády, protipožární konstrukce, dveře, systém požárního odvětrání, přízemní konstrukce testované na odolnost proti vloupání SBD atd.

Adelaide Wharf

Pro Sipral byl tento zahraniční projekt jedinečný ve svém umístění, členitosti a hlavně v použitých kvalitních materiálech, na jejichž kontrolu byl v průběhu realizace kladen velký důraz.

Adelaide Wharf

Bytový projekt Adelaide Wharf byl po dokončení oceněn mnoha významnými britskými cenami jako např. RIBA Award for Architecture 2008, Housing Design Award 2008, CABE Building for Life 2008, Civic Trust Award 2009, Building Magazine: Housing Project of the Year 2009.