Zentiva

Zentiva
Praha
[ 219 ]

realizace 2004–2005
investor Zentiva
architekt Ranný Architects
typ konstrukce komplexní dodávka obvodového pláště, rastrová fasáda, bodová fasáda, strukturální fasáda, rámové konstrukce, vnější obklady, protipožární konstrukce, systémy stínění, přístupové systémy
typ stavby administrativní
generální dodavatel Skanska CZ
objem zakázky fasádního pláště 50–99 mil. Kč

Dosluhující administrativní budovu ze 70. let se rozhodl zrekonstruovat a zmodernizovat jeden z největších výrobců léků v České republice - firma Zentiva (dříve Léčiva). Z původní budovy zbyl pouze železobetonový skelet a nový návrh budovu rozšířil na všechny strany. Původní půdorys tvaru čtverce byl nahrazen tvarem H tak, aby bylo umožněno rozšíření kancelářské plochy a aby současně bylo zachováno kvalitní denní osvětlení.

Sipral na této zakázce zrealizoval kompletní dodávku obvodového pláště včetně vnějšího i vnitřního stínění a přístupového systému. Hlavní plášť objektu byl navržen ze strukturálně lepených skel v kombinaci průhledných a neprůhledných skel uložených na systémové rastrové fasádě FW 50+ následně obložených na systémovém roštu kompozitními deskami typu TRESPA. Ve spodní části a v navazujících budovách je objekt obložen sklocementovými panely. Část budovy je zastíněna pevnými exteriérovými horizontálními slunolamy, zbytek potom exteriérovými elektricky ovládanými žaluziemi šířky 100mm. Vzhledem k tomu, že vnější stínění je napojeno na centrální měření a regulaci objektu je stínění doplněno o kompletní interiérové žaluzie na ruční pohon. Prostor únikového schodiště je obložen kompozitními deskami typu BOND. Vstupní část objektu je řešena samostatnou rastrovou fasádou systému FW 50+, doplněnou samonosnou skleněnou markýzou nad hlavním vstupem, interiérovými obklady skly s potiskem a automatickými otočnými dveřmi. Část konstrukcí byla provedena s protipožární odolností EW 30min.